Odszkodowanie za wypadek w rolnictwie - co obejmuje i komu przysługuje? Rolnicy mają ustawowy obowiązek ubezpieczenia polisą OC gospodarstwa rolnego - wskazuje radca prawny. Powoduje to, że osoba poszkodowana w wypadku z gospodarstwie rolnym ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC rolnika. Stosowne świadczenia przysługują także członkom rodziny zmarłej na skutek wypadku osoby.
Co obejmuje ubezpieczenie OC rolnika?
Ubezpieczenie OC rolnika obejmuje odpowiedzialność odszkodowawczą za szkody osobowe (uraz ciała czy śmierć) oraz szkody rzeczowe (np. zniszczenie mienia). Osoba trzecia w stosunku do rolnika może żądać odszkodowania za obydwa ww. rodzaje szkody. Natomiast rolnik i jego współpracownicy mogą żądać jedynie naprawienia szkody osobowej.
Przyczynienie się do powstania wypadku
W sprawach o odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadek w gospodarstwie rolnym często mamy do czynienia z przyczynieniem się osoby poszkodowanej do powstania szkody. Stwierdzenie, że osoba poszkodowana przyczyniła się do powstania szkody będzie skutkowało obniżeniem świadczeń.
Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia! Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!
Odszkodowanie i inne świadczenia
Osoba poszkodowana w wypadku w gospodarstwie rolnym może żądać:
- odszkodowania za szkodę majątkową,
- zadośćuczynienia za szkodę niemajątkową,
- renty.
Jeżeli osoba poszkodowana zmarła na skutek obrażeń doznanych w wypadku w rolnictwie, najbliższy członek rodziny może dochodzić:
- zwrotu kosztów pogrzebu i leczenia,
- renty alimentacyjnej,
- odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej,
- zadośćuczynienia.
Z ubezpieczenia OC rolników przysługuje odszkodowanie, jeżeli rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego szkodę, będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.
Tak uznał Sąd Okręgowy w Lublinie w wyroku z dnia 30.07.2018, sygn. akt I C 104/17
Sposób dochodzenia roszczeń
Osoba poszkodowana powinno zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. W zgłoszeniu powinny znaleźć się informacje o okolicznościach wypadku, odpowiedzialności ubezpieczonego rolnika, żądanych świadczeniach i ich wysokości. Załączyć należy także dokumenty potwierdzające wysokość szkody (np. faktury za leczenie). Zakład ubezpieczeń ma co do zasady 30 dni na przeprowadzenie postępowania likwidacyjnego, w którym wyjaśni okoliczności sprawy i przyzna bądź odmówi wypłaty świadczeń. Należy się liczyć z odmową wypłaty świadczeń przez ubezpieczyciela lub ich zaniżoną wysokością. W takim przypadku należy rozważyć, czy nie warto skierować sprawy na drogę sądową. Podstawowy termin przedawnienia roszczeń (okres, w którym można skutecznie dochodzić swoich praw) wynosi 3 lata. Jest on liczony od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują jednak w niektórych przypadkach dłuższe terminy przedawnienia. Jeżeli rolnik nie wykupił ubezpieczenia OC, to wówczas poszkodowany może zwrócić się z roszczeniem o odszkodowanie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu należnego Ci odszkodwania. Nasza Kancelaria Prawna we Wrocławiu pomoże w uzyskaniu wysokiego odszkodowania.