Odszkodowanie za błąd medyczny przy porodzie - parawnik omawia kto i czego może żądać? Okołoporodowe błędy medyczne wynikają z błędnej diagnozy, która skutkuje zastosowaniem przez lekarzy niewłaściwych procedur zarówno podczas ciąży, jak i samego porodu wyjasnia radca prawny. Do najczęściej popełnianych błędów medycznych można zaliczyć nieprawidłową diagnostyka stanu matki i dziecka oraz niewykonanie cesarskiego cięcia, w sytuacji, gdy jest to wskazane. Nieprawidłowe decyzje lekarzy powodują często poważne uszkodzenia ciała zarówno matki, ale też i dziecka powstałe przykładowo na skutek niedotlenienia, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.
Odszkodowanie za błąd medyczny przy porodzie - kto i czego może żądać?
W zależności od skutków wywołanych przez błąd medyczny, zakres dopuszczalnych w danej sprawie żądań może być różny. Co do zasady osoba poszkodowana może dochodzić w ramach odszkodowania za błąd medyczny przy porodzie:
- odszkodowania, które ma na celu pokrycie szkody majątkowe; świadczenie to obejmuje m. in.: zwrot wszelkich kosztów poniesionych na leczenie dziecka lub matki;
- zadośćuczynienia, które powinno pokryć szkodę niemajątkową (krzywdę), czyli ból oraz cierpienia fizyczne i psychiczne;
- renty, która przysługuje jeżeli matce lub dziecku na skutek błędu medycznego przy porodzie zwiększyły się potrzeby lub zmniejszyły się widoki powodzenia na przyszłość; nadto renta ta przysługuje matce jeżeli utraciła ona całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej.
Błąd medyczny? Pomożemy w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia. Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!
Jak wskazuje nasz radca prawny w razie śmierci dziecka lub matki najbliżsi członkowie rodziny (m. in.: małżonek, konkubent, rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzeństwo) mogą żądać w ramach odzskodowanai za bład medyczny przy porodzxie:
- zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
- odszkodowania, jeżeli w skutek śmierci nastąpiło znaczne pogorszenie ich sytuacji życiowej,
- zwrotu kosztów leczenia i pogrzebu osoby zmarłej, jeżeli je ponieśli, 4) w niektórych okolicznościach także renty alimentacyjnej.
W razie śmierci nienarodzonego dziecka, zdolnego do życia poza organizmem matki, sąd może na podstawie art. 446 § 4 k.c. przyznać najbliższym członkom rodziny odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26.11.2014, sygn. akt III CSK 307/13
Odszkodowanie za błąd medyczny przy porodzie w imieniu dziecka może domagać się przedstawiciel ustawowy (zwykle rodzice). Poszkodowane dzieci mogą się samodzielnie ubiegać o należne im świadczenia po uzyskaniu odpowiedniego wieku. Mają na to 2 lata od osiągnięcia pełnoletności.
Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu zadośćuczyneinia? Skonatktuj się z naszym prawnikiem i umów się na spotkanie kancelarii prawnej.