Czy należą Ci się odsetki o odszkodowania? Czy mogę żądać odsetek za opóźnienie w zapłacie zadośćuczynienia i odszkodowania od ubezpieczyciela? Zgłoszenie szkody przez poszkodowanego powoduje powstanie obowiązku podjęcia stosownych działań przez zakład ubezpieczeń.
Co do zasady ubezpieczyciel ma 30 dni na wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy, w tym na ustalenie wysokości szkody majątkowej i niemajątkowej oraz wypłatę świadczenia. Przepisy pozwalają ubezpieczycielom na przedłużenie wyżej wskazanego terminu o 14 dni w sytuacji, gdy w pierwotnym terminie nie było możliwe wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń albo wysokości odszkodowania.
W zakresie mozliwości uzyskania odsetek od odszkodowania wypowiadał się już wielokrotnie Sąd Najwyższy. Z bogatego orzecznictwa w tym zakresie cytujemy poniżej jedno z orzeczeń dotyczące odsetek od odszkodowania.
Odsetki od odszkodowania - co na to orzecznictwo
Odsetki należą się wierzycielowi za samo opóźnienie się w spełnieniu świadczenia, niezależnie od tego, czy poniósł on szkodę i czy opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności; stanowią one - opartą na uproszczonych zasadach - rekompensatę uszczerbku majątkowego doznanego przez wierzyciela w wyniku pozbawienia go możliwości czerpania korzyści z należnego mu świadczenia pieniężnego.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17.01.2017 r., sygn. akt IV CSK 106/16
Od kiedy odsetki od odszkodowania
Od kiedy należą się odsetki od odszkodowania? Po upływie tych terminów lub w przypadku zadośćuczynienia - po upływie terminu zakreślonego w wezwaniu do zapłaty określonej sumy, zakład ubezpieczeń pozostaje w opóźnieniu, co zgodnie z ogólnymi zasadami powoduje, że poszkodowany może żądać od ubezpieczyciela zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie. Poszkodowany może dochodzić zapłaty odsetek chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik (zakład ubezpieczeń) odpowiedzialności nie ponosi. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by domagać się od ubezpieczyciela świadczeń wraz z odsetkami jeżeli pierwotnie ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania. Powstanie roszczenia o zapłatę odsetek jest uzależnione jedynie od wystąpienia stanu opóźnienia w spełnieniu świadczenia przez zakład ubezpieczeń. W przypadku wysokich kwot zasądzonych tytułem odszkodowania lub zadośćuczynienia, kwota odsetek może być wysoka, co pozwoli zrekompensować poszkodowanemu długi czas oczekiwania na należne mu środki.