Błąd medyczny – czego możesz żądać? O tym, czym jest błąd medyczny i kiedy lekarz ponosi odpowiedzialność za nieudany zabieg lub nieodpowiednie leczenie pisaliśmy tutaj. Przypomnijmy tylko, że odpowiedzialność lekarza powstanie w przypadku tzw. „błędu w sztuce” - przeprowadzenia procesu leczniczego bądź zabiegu niezgodnie z zasadami wiedzy medycznej, tj. w sposób odbiegający od ustalonego wzorca postępowania w tego rodzaju sytuacjach.
Błąd medyczny – czego możesz żądać?
Pacjentowi, którego stan zdrowia pogorszył się z powodu omyłki lekarza przysługuje prawo dochodzenia swoich roszczeń. Przepisy Kodeksu cywilnego dokładnie określają, czego może żądać osoba poszkodowana w razie powstania szkody z powodu błędu lekarskiego.
Za błąd medyczny otrzymasz nie tylko odszkodowanie
Twój stan zdrowia pogorszył się w skutek postawienia błędnej diagnozy, zastosowania wadliwego leczenia czy nieudanego zabiegu? Jeśli tak, to masz prawo żądać:
- odszkodowania za szkodę majątkową,
- zadośćuczynienia za szkodę niemajątkową,
- renty.
Nasz radca prawny pomoże w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia! Brak zaliczek i opłat wstępnych!
Zadzwoń - 71 719 59 08!
Skutki błędu medycznego potrafią być bardzo poważne nie tylko dla życia i zdrowia osoby bezpośrednio poszkodowanej, ale również dla jej najbliższych. Jeżeli bliska Ci osoba zmarła możesz dochodzić:
- kosztów pogrzebu i leczenia,
- renty alimentacyjnej,
- odszkodowania za pogorszenie sytuacji życiowej,
- zadośćuczynienia.
Sposób dochodzenia roszczeń za błąd medyczny
Roszczeń tych możesz co do zasady dochodzić zarówno od lekarza, jak i bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń z polisy OC. Dochodzenie świadczeń od ubezpieczyciela z reguły jest skuteczniejsze. W przypadku dochodzenia swoich praw od zakładu ubezpieczeń nie należy przejmować się początkową odmową wypłaty świadczeń przez ubezpieczyciela lub ich zaniżoną wysokością. W większości przypadków warto skierować sprawę na drogę sądową.
Zgodnie z art. 4 ustawy z 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty lekarz ma obowiązek wykonywać zawód, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, dostępnymi mu metodami i środkami zapobiegania i leczenia chorób, zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz z należytą starannością. Uchybienie tym podstawowym zasadom wykonywania zawodu może doprowadzić do uznania, że doszło do „błędu w sztuce lekarskiej.
Tak uznał Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 3.12.2018, sygn. akt I ACa 859/16
Pamiętaj, że podstawowy termin przedawnienia roszczeń (okres, w którym możesz dochodzić swoich praw) wynosi 3 lata. Jest on liczony od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jeżeli od zdarzenia minęło więcej czasu, to sprawdź tutaj, czy Twoje roszczenia się nie przedawniły. Sprawy o odszkodowanie za błąd medyczny nie należą do najłatwiejszych. Wymagają szczegółowej analizy zarówno pod kątem prawnym, jak i medycznym. Jednak wysokość uzyskanych w danej sprawie świadczeń powinna Ci zrekompensować trud związany z dochodzeniem Twoich praw.